Account Manager

Заявка №31404
Уровень зарплаты
300 000 ₽
Город
Москва
Гарантийный период
3 месяца

Профессия по заявке

Информационные технологии, интернет, телеком
  • Продажи
  • Системы автоматизированного проектирования

Описание вакансии

As part of our continued growth, we are seeking highly motivated account manager to join our office in Moscow, Russia.

Primary role

Maximize revenue in Russian accounts by achieving or exceeding sales quota.

Activity concentrates on the sale of new engineering software licenses, renewal of maintenance or lease in high-end industries alike aerospace, automotive, and energy.

The account manager is responsible for the entire sales cycle from market analysis, suspect identification, lead generation, opportunity development and closing. He reports directly to VP of Global Sales.

We are only looking for sales professionals having experience in sales of engineering / data analytics software to large enterprises in industries like Aero, Auto, Energy, or Manufacturing.

Job functions:

  • Qualify customer context and needs and identify their pain chain.
  • Develop sales-plan for each customer.
  • Align solution offer and presentation to identified needs.
  • Collaborate with marketing & application engineers for better results.
  • Develop relationship with customers at C-level and prospects in a bottom-up or top-down approach.
  • Build customer portfolio focusing on large key accounts
  • Build and maintain reliable forecast and track of opportunity development process in CRM system.
  • Promote company solutions and knowhow in conferences and trade shows.
  • Organize workshop events with marketing support.
Job qualifications
  • Minimum bachelor’s degree in engineering.
  • Minimum 3 years of sales experience in software business after at least 1 year successful career in engineering activities.
  • Experience in any of the following: PLM, simulation and analysis software, data analytics and BI software.

  • Excellent communication and presentation.
  • Ability to work in full autonomy in a self-motivated mindset.
  • Available for frequent domestic travels.
  • Full working proficiency in English.
  • Knowledge of aerospace or automotive or energy markets (OEM & supply chain).
Benefits
  • Official employment
  • Salary corresponding to the market level + high sales bonuses
  • Health insurance
  • Work as a part of strong and friendly team
  • Ability to work with top Russian companies on the market
  • Flexible work schedule (we are focus on the result not office presence)
  • Mobile compensation
  • Opportunity for career growth

Требования к рекрутерам

Рекрутер должен обладать опытом найма квалифицированных продавцов.

Рекрутер должен обладать знанием английском языка, так как знания английского кандидатом является обязательным.

Мы проводим минимум два собеседования - одно с командой продавцов в РФ, второе на английском с VP of Global Sales.

Заработная плата продавца (account manager) состоит из фиксированной части и бонусной части. Фиксированная часть выплачивается ежемесячно. Бонусная часть составляет 30% от суммарного годового вознаграждения при 100% выполнении плана продаж (см. пример ниже). Бонусная часть выплачивается ежегодно по следующей схеме :
1) Если ежегодный план продаж выполнен менее чем на 50%, то бонус равен 0.
2) Если план выполнен на более чем 50% и менее чем 100%, то бонус пропорционален проценту выполнения плана.
3) Если план выполнен на 100%, то бонус составляет 30% суммарного объёма вознаграждения.
4) Если план выполнен более чем на 100%, то выплачивается дополнительный бонус в размере 10% от превышения плана продаж.

Например, план выполнен на 100%. Суммарное годовое вознаграждение 300 тыс. рублей гросс * 12 = 360 тыс. рублей гросс. Фиксированная часть - 210 тыс. рублей гросс в месяц. Бонусная часть - 1080 тыс. рублей гросс, т.е. эффективно 90 тыс. рублей гросс в месяц.

Дата публикации
21 марта 2022 г.
Оплата рекрутеру
50% за выход + 50% по окончании гарантийного периода
Просмотрено
55 раз
Тип исполнителя
Только для юридических лиц, ИП и самозанятых