Software Development Principal Engineer in Java

Заявка №5358
Уровень зарплаты
180 000–230 000 ₽
Город
Санкт-Петербург
Гарантийный период
3 месяца

Профессия по заявке

Информационные технологии, интернет, телеком
  • Программирование, Разработка

Описание вакансии

Magic Software Enterprises Ltd. (NASDAQ and TASE: MGIC) is a global provider of enterprise-grade application development and business process integration software solutions and a vendor of a broad range of software and IT services.
As a part of a new strategy, the company is expanding its R&D development department for one of core and key products. The new team is responsible for the product’s main server components as well as the future product growth and the expansion to new cloud technologies.

Job Description:

  • 8-10 years software development experience
  • Strong Analytical / Logical Skills, Highly motivated and should work independently.
  • Identify bottlenecks and bugs, and devise solutions to these problems
  • Excellent understanding of the Software Development Life Cycle process
  • Team player
  • Work in International, multicultural company
Skills Required (Must have):
  • Core Java (OOPs, Collections, Serialization and Multi-Threading, JVM, GC, design patterns)
  • Advanced Java with knowledge of JDBC/Hibernate, RMI, SOAP, REST, Web Service, XML, XSD, XPath, JQuery, JSon
  • Maven and Ant knowledge
  • Basic knowledge to work with RDBMS: Oracle, MSSQL, MySQL
  • Experience with Eclipse IDE
  • Good knowledge of English: speaking, reading and writing
Additional Skills:
  • Web Development (Servlet, Node.JS)
  • Any of the application Server (Tomcat, JBoss, Websphere etc.)
  • TCP, UDP, WebSocket protocols
  • Spring Framework
  • AWS/Azure
  • Additional programming language: C#, C++ - big advantage

Требования к рекрутерам

опыт в подборе IT специалистов

Похоже, эту заявку мы уже закрыли.

Успей побороться за другие — заявки из более чем 20 профессиональных сфер ждут тебя тут.

Вознаграждение за сотрудника
120 000 ₽
Дата публикации
12 июля 2018 г.
Приглашенных исполнителей
0 из 5
Оплата рекрутеру
30% за выход + 70% по окончании гарантийного периода
Просмотрено
10 раз
Тип исполнителя
Только для юридических лиц, ИП и самозанятых