Java Developer

Заявка №19638
Уровень зарплаты
120 000–220 000 ₽
Город
Москва
Гарантийный период
3 месяца

Профессия по заявке

Информационные технологии, интернет, телеком
  • Аналитик
  • Программирование, Разработка
  • Системная интеграция

Описание вакансии

VTB eFX team is looking for a Java back end developer. We build low-latency real time foreign exchange trading system to provide the best prices to our internal and external clients. The solutions proposed and implemented by the developer will directly affect trading and thus the financial results of the department and the company as a whole.

Requirements

• Java or C++ working experience

• Solid knowledge of algorithms and data structures

• Performance tuning experience

• Willingness to learn

• Experience in trading related industry is not required

Responsibilities

• Development of low-latency connectivity and business logic components of the system

• Performance testing and optimization

• Identification of bottlenecks and bugs and devising solutions to these problems

Our technological stack

• Linux

• Java 11

• Real Logic tools: Aeron, SBE, Artio, Agrona

• Open HFT tools: Java Thread Affinity

• Kernel bypass

• Gradle

• Jenkins

• Docker

• Testcontainers

• Atlassian stack

• PostgreSQL

• Cassandra

• Grafana

Требования к рекрутерам

Опыт закрытия ИТ позиций в разработке
Знание английского, Возможность проверять английский у кандидатов.
Внимательность к деталям, к кандидатам и заказчику.
Возможность представлять резюме кандидатов на почту рекрутеру Банка, то есть мне.
Возможность обсудить вакансию и требования по телефону, и в случае необходимости быть на связи и обсудить кандидата по телефону.
Возможность проводить с кандидатом видео интервью.

Похоже, эту заявку мы уже закрыли.

Успей побороться за другие — заявки из более чем 20 профессиональных сфер ждут тебя тут.

Вознаграждение за сотрудника
120 000 ₽
Дата публикации
26 апреля 2021 г.
Приглашенных исполнителей
0 из 3
Оплата рекрутеру
50% за выход + 50% по окончании гарантийного периода
Просмотрено
28 раз
Тип исполнителя
Только для юридических лиц, ИП и самозанятых